Ekonomi

Borsa günü 0,56 düşüşle tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 25,74 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 58,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,41, holding endeksi yüzde 0,94 yükseldi. Şube endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık olurken, en çok kazandıran ise yüzde 5,99 ile spor oldu.

Analistler, ABD’de devam eden borç krizi ve para politikasına ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel borsaların temkinli bir seyir izlediğini belirterek, ülke ekonomisindeki gelişmelerin varlık fiyatlarını etkilemeye devam ettiğini belirtti.

31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmış olan ve temerrüde yol açabilen ABD’de, söz konusu sınırla ilgili çıkmaz devam ederken Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu kapsamda Kongre liderleriyle görüşeceğini duyurdu.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri ile ABD’deki borç krizine ilişkin haber akışının takip edildiğini belirterek, yarın ülkedeki sanayi üretimi ve işsizlik oranının ön plana çıkacağını, enflasyonun ise yarın artacağını söyledi. ABD ve Almanya’da öne çıkacak.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 4.700 seviyesinin direnç, 4.500 puanın ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

haberotlukbeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu